Przygotuj się na wakacje
swoich marzeń

Zapoznaj się z niezbędnikiem turysty i zaskocz bliskich praktyczną wiedzą na temat zbliżającej się podróży.

DOKUMENTY PODRÓŻY

Najważniejszym dokumentem dla każdego turysty jest paszport przy wylotach poza kraje europejskie lub dowód osobisty. Dokument podróży należy mieć przy sobie, ale warto mieć również skan lub ksero głównych stron dokumentu. Zawsze dobrze jest mieć kopię tego dokumentu w razie zagubienia lub kradzieży. Przed rozpoczęciem podroży należy sprawdzić, czy data ważności paszportu jest dłuższa niż 6 miesięcy od daty powrotu. Jeżeli tak nie jest, to możemy mieć problem z wjazdem do wielu krajów w szczególności tam, gdzie wymagana jest wiza.

Przy wyjazdach do krajów tropikalnych należy mieć aktualne szczepienia potwierdzone w międzynarodowej książeczce szczepień.
Dla studentów i młodych przydatne mogą być legitymacje uprawniające do zniżek. Jeśli ktoś dysponuje taką legitymacją, również warto ją zabrać ze sobą.
Należy pamiętać o zabraniu prawa jazdy, jeżeli planowane jest wynajęcie samochodu.

Karta stomika - niezbędnik w podróży.

ZGUBIENIE DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI

Osoba podróżująca powinna z należytą starannością kontrolować posiadanie dokumentów. Jeśli ktoś zagubi lub zostanie mu skradziony dokument tożsamości umożliwiający powrót do kraju powinien zgłosić się do najbliższego konsulatu RP lub najbliższej ambasady RP na terytorium kraju aktualnego pobytu. Urzędnicy konsularni zobowiązani są do udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy.

SZCZEPIENIA PROFILAKTYCZNE

Ponieważ sytuacja epidemiologiczna na świecie jest dynamiczna, a co za tym idzie Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne nie mają stałych wykazów i tabel dotyczących szczepień dla osób wyjeżdżających za granicę.

Osoby zainteresowane szczepieniami jako profilaktyką przed wyjazdem, powinny kontaktować się z Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi lub skorzystać z informacji zawartych na stronie MSZ lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

PODRĘCZNA APTECZKA

Apteczka podróżna powinna zawierać:

  • środki przeciwbólowe
  • preparaty na przeziębienie i grypę
  • środki na dolegliwości żołądkowe
  • środki opatrunkowe – gaza wyjałowiona, bandaż, woda utleniona, plastry

Należy pamiętać o kremie lub olejku do opalania, przydatne mogą okazać się preparaty na komary i kleszcze.

Wirus Zika – zalecenia ostrożności

PRZELOTY

Przelot w pakiecie turystycznym odbywa się zazwyczaj rejsami czarterowymi i rejsami tanich linii lotniczych (lowcost), które nie serwują bezpłatnych posiłków, ale umożliwiają ich zakup podczas lotu. Opóźnienia wylotów i zmiany godzin przelotów mogą mieć miejsce w każdym momencie, dlatego zakłada się, że dzień wylotu i dzień powrotu są dniami przeznaczonymi na podróż. W przypadku regularnych przelotów rejsowymi liniami lotniczymi, w zależności od klasy rezerwacyjnej, na pasażerów czekają posiłki bądź drobne przekąski, a zmiany godzin przelotów zdarzają się rzadko.

Każdy pasażer, którego lot się opóźnił, został odwołany itp. ma możliwość skorzystania z przysługujących mu praw pasażera. Szczegóły znajdziesz tutaj.

INFORMACJE CELNE I WIZOWE

W krajach Unii Europejskiej obywatele polscy nie potrzebują wizy ani paszportów (wystarczy dowód osobisty). We wszystkich pozostałych krajach potrzebne są paszporty zazwyczaj ważne co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do Polski. Do każdego kraju turysta może wwieźć przedmioty i rzeczy, których ilość i przeznaczenie nie wskazują na charakter handlowy.

Szczegółowe informacje:

BAGAŻ

W przypadku wycieczek samolotowych, jak również regularnych przelotów - turysta może zabrać bagaż podręczny od 5 do 8 kg (o wymiarach nie większych niż 55 x 20 x 40 cm), bagaż podręczny powinien zmieścić się na górnej półce w samolocie lub pod poprzedzającym fotelem oraz 1 sztukę bagażu głównego o wadze od 15 do 23 kg w zależności od linii lotniczej, suma wymiarów nie może przekroczyć 158 cm. Za każdy kg nadbagażu pobierana jest dodatkowa opłata na lotnisku wg taryf przewoźnika.

W bagażu podręcznym dozwolone są:

W bagażu rejestrowanym nie należy umieszczać:

Follow @HHTDUO